Oeverdijk Hoorn wordt aangevuld
Vanaf maandag 12 oktober 2026 wordt bij de oeverdijk in Hoorn zand aangebracht. Sinds de aanleg van de oeverdijk is zand afgeslagen. Dat wordt nu aangevuld. De werkzaamheden vinden plaats ter hoogte van het stadsstrand tussen paviljoen Reuring en de Schouwburg. Naar verwachting is het werk voor de kerstperiode afgerond.
Groter stadsstrand
Op het traject tussen Reuring en de Schouwburg wordt 70.000 kuub zand aangebracht. Het strand wordt daardoor tussen de 30 en 50 meter breder dan het nu is. De vorm van het strand met de kommen blijft behouden en het zand blijft binnen de grenzen van de strekdammen.
Waarom zand aanbrengen?
De oeverdijk is de eerste innovatieve versterkingsoplossing in haar vorm. Na de aanleg volgde een periode van intensieve monitoring van het zandlichaam (instelperiode). In deze periode is gemonitord hoe het zand zich in de praktijk gedraagt. Op basis van beschikbare kennis en rekenmodellen is veel te berekenen en voorspellen, maar in de praktijk moet het nog worden bewezen. De afslag van zand is voorspeld. De praktijk wijst nu uit dat zand in de beginperiode sneller is afgeslagen dan de modellen voorspelden. Omdat in het zuidelijk deel van de Markermeerdijken nog werkzaamheden plaatsvinden waar zand vrijkomt, wordt werk met werk gemaakt en gebruikt de Alliantie Markermeerdijken het vrijkomende zand voor het aanvullen van de oeverdijk. De periode in het najaar wordt benut voor de werkzaamheden zodat het stadsstrand weer klaar is voor het zwemseizoen van 2027.
Waar en wanneer vinden werkzaamheden plaats
Week 39 starten voorbereidende werkzaamheden op het stadsstrand. Er wordt een werkterrein ingericht en materiaal wordt aangevoerd. In week 41 wordt er proefgedraaid en vanaf week 42 wordt op werkdagen tussen 07.00 en 19.00 uur gewerkt. Er wordt gestart in het zuiden en noordwaarts richting de Schouwburg gewerkt tot aan de kerstperiode.
Overlast voor omgeving
De werkzaamheden vinden plaats vanaf het water. Vergelijkbaar met de aanleg van de oeverdijk in de beginperiode, gaan we zand aanbrengen door te sproeien. De oeverdijk blijft deels toegankelijk voor publiek: het strand wordt afgesloten met hekwerk. De boten- en zwemsteiger is tijdens de werkzaamheden afgesloten. Parkeerplaatsen en wandelroutes kunnen gewoon worden gebruikt.
